Moğolistan Ziyaretinde Kadın Kooperatiflerinden Anlamlı İşbirliği

Türkiye-Moğolistan İşbirliğinde Önemli Adımlar Atıldı

2023 yılının Eylül ayında BİLSEK KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Feray Atalay liderliğinde ve BİLSEK Moğolistan Şube Müdürü Ainur Jinalys’in desteğiyle yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü, 400 kadın kooperatifini temsilen Bilim Sanat Eğitim Kültür Kadın Girişimi Üretimi İşletme Kooperatifi (BİLSEK KOOP), Moğolistan’da önemli temaslarda bulundu.

Geçen yıl Türkiye’ye gelen Moğolistan Valiliği personeli ve Moğol iş insanlarını ağırlayan BİLSEK KOOP, iade-i ziyaretini Moğolistan’ın Ulanbator kentinde gerçekleştirdi. Ulanbator Valiliği ve diğer kurumların misafirperverliğinde gerçekleşen ziyarette, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ve Tetik Grup Nadir Tetik’in dostluk selamları iletildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Moğolistan Büyükelçisi Zafer Ateş ve Ticaret Müşaviri Kadir Ceryan’ı ziyaret ile başlayan görüşmeler, eğitim temelli kardeşlik ve ticari yolculuğun resmi temellerinin atılmasına vesile oldu. Bu sürecin en büyük mimarı olan BİLSEK Moğolistan Şube Başkanı Ainur Jinalys, geçen yıl Gıda Sanayicileri Birliği Narmandakh MEDEKHGUİ ile başlayan resmi anlaşmanın ardından, bu yıl da önemli işbirliklerine imza atılmasına vesile oldu.

Ulanbator Şehri Genel Müdürü ve Belediye Başkanı İdari Ofisi Başkanı Tukhuut.S ve Sertifikalı Bahçıvanlar Teşkilatı Yeşil Mühür Elçileri Derneği Başkanı Munkjiguur.S ile BİLSEK KOOP Başkanı Feray Atalay arasında imzalanan üçlü protokol, eğitim ve peyzaj işbirliğini içerirken, Moğol Sendikaları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Bayaraa Ragchaa ile turizm, sağlık ve tarım işbirliğini, Moğol Genç İş Kadınları Derneği Başkan Yardımcısı Bayanjargal Ganbold ve Kadın Haklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Myagmardojin V. ile kadın hakları temelli kooperatiflerin temsilcileriyle yapılan görüşmeleri kapsadı. Görüşmeler, Moğol Yünlü Tekstil Derneği ile yapılan anlaşma ile sona erdi.

BİLSEK KOOP Başkanı Feray Atalay, bu ziyaretin Türkiye ve Moğolistan arasında tarım, gıda, turizm ve eğitim alanlarında yeni işbirliklerinin temelini attığını ve sürdürülebilir projeler geliştirme potansiyelini ortaya koyduğunu belirterek, yapılan anlaşmalar ile iki ülke arasında başlayan yolculuğun hayırlara vesile olmasını diledi. Ayrıca tüm paydaşlara teşekkür etti. “İki ülkenin biri Asya ve Avrupa’yı bağlayan bir köprü, diğeri Uzakdoğu ve Asya’yı bağlayan bir konumda bulunuyor. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür eder, birlikteliğimizin gücümüz olmasını temenni ederim,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir