“AKHEM Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi” Projemiz

Antalya Afaş Expo Center’da düzenlenen “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri” kapsamındaki sergi standımızı YEĞİTEK İletişim Daire Başkanı Sayın Emrullah UZUN ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre ÇALIŞKAN ziyaret ettiler.

Misafirlerimize Muratpaşa Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi olarak “Halk Eğitim Merkezlerinin İstihdama Katkısı” konusunda Hayat Boyu Öğrenme kapsamında Türkiye’de bir ilk olan, MURATPAŞA AZİZE KAHRAMAN HALK EĞİTİMİ MERKEZİ & BİLSEK KOOP işbirliği ile hayata geçirilen  “AKHEM Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi” projesi hakkında bilgilendirmede bulunduk.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hedefleri doğrultusunda; AKHEM & BİLSEK KOOP işbirliğinde ve SDÜ İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet YILDIRIM danışmanlığında AKHEM Hayat Boyu Öğrenme, Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi Projesi adıyla yürütülen proje aracılığıyla; kursiyerler veya danışanlar, Hayat Boyu Öğrenme kapsamında Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinde hobi olarak başladıkları eğitimleri iş fırsatına çevirme ve yeterlilikleri doğrultusunda çeşitli sektörlerdeki işgücüne katkı sağlama fırsatı elde edeceklerdir.

Muratpaşa Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve BİLSEK KOOP bünyesinde elde edilen iş ve eğitim çerçevesindeki veriler, Uzm. Leyla KARAKUŞ tarafından işlevsel stratejiler geliştirmek üzere analiz edilmiş ve bir iş akış şeması oluşturulmuştur. Tarafımdan gerçekleştirilen işletme koçluğu ile çevik yaklaşım stratejileri kullanılarak desteklenen bu projenin pilot denemesi BİLSEK KOOP İşletmesi üzerinde uygulanmıştır. Bu uygulama sürecinde BİLSEK KOOP’ta; bir yıl içerisinde yirmi kurs açılmış, toplamda üç yüz kursiyer kurslarını tamamlamış , işletme bünyesinde dört kursiyer usta öğretici unvanı elde ederek istihdama katılmış, iki kursiyer MESEM kapsamında iş başı eğitimine başlamış ve meslek lisesi staj programı kapsamındaki bir öğrenci usta öğretici ve lise mezunu olarak üniversite akademik kariyerini devam ettirmek üzere hazırlanmıştır. Tüm bunlara ek olarak; bu süreç içerisinde Bilsek KOOP, dört yüz elli kadın kooperatifine iş ve meslek danışmanlığı takip sistemini gerçekleştirerek KOOP OKUL Projesi gerçekleştirilmiş ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Türkiye’nin fark yaratan on kadın kooperatifinden biri olarak seçilmiştir.

İlgili gelişmeler doğrultusunda, AKHEM Hayat Boyu Öğrenme, Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi Projesi pilot denemesinin sonuçlarına ilişkin çıktıların oldukça tatmin edici olduğu tespit edilmiştir. Nisan 2021 itibari ile Azize Kahraman Halk Eğitimi Müdürlüğünün öncülüğünde BİLSEK KOOP İşletmesi üzerinde başlatılan bu projenin ikinci etabı olarak, Antalya genelinde bulunan tüm kursiyer ve işletmelere nitelikli eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi hedeflenmektedir. Halk eğitim merkezleri bünyesinde gerçekleştirilen bu projenin bireylerin ve dolayısıyla sektörlerin gelişimine ve istihdamına katkı sağlaması dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir